WhatsApp İletişim

logo
 

Dr. Baki TORAMAN

Lisans eğitimini İSMMMO Akademi ve York University İşletme Bölümünde tamamlamış, akabinde York University İşletme (MBA) dalında yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra International Dublin Üniversite’de Adli Muhasebe ve Hile Denetimi (Forensic Accounting and Fraud Audit) alanında doktora yapmıştır. 

İş Hayatı:

Adli Muhasebe Uzmanı ve Fraud Audit Corporation (FAC) Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Baki Toraman, ilk olarak 1997 yılında SMMM stajyerliği ile mesleğe adım atmış̧ olup sonrasında Adli Muhasebe (Hile) Denetçiliği ve Kobi Danışmanlığı alanında almış̧ olduğu uzmanlık eğitimi sayesinde yapmış̧ olduğu Mali Müşavirlik mesleğini daha üst seviyeye taşıyarak 2010 yılı itibari ile; özellikle Hile Araştırmacılığı, Hile İncelemesi İç Kontrol, İç Denetim, Kurumsal Yönetim, Bilirkişilik ve Uzman Şahitlik statüleri ile görevini halen sürdürmektedir. Dünyada hızla gelişen ve çeşitlilik gösteren ekonomik koşullar; şirket ihtiyaçlarının da çeşitlenmesine zemin hazırlamış̧, suiistimal denetimleri önem arz etmeye başlamıştır. Bu önemlin üzerinde duran Baki Toraman; kendi uzmanlık alanına geniş̧ imkan veren ve şirketlerin sürdürülebilir sağlığını gündeme getiren, özellikle de Suiistimal Denetim Hizmetlerine yönelik, ilk Aktif Hile Denetim Şirketi olan, Fraud Audit Corporation-FAC A.Ş'yi 2012 yılında kurmuştur. 

Toraman, University of Northwest Türkiye Direktörlüğü Adli Muhasebe Bölüm Başkanlığı aynı zamanda TÜRMOB ve KGK eğitmenliği görevini yürütmektedir. Baki Toraman'ın köse yazarlığı yapmış̧ olduğu yerel yayım ve internet basınında kendi imzasını taşıyan yazıları da bulunmaktadır. Ayrıca, kendisinin hazırlayıp sunmuş̧ olduğu Baki Toraman ile Ekonominin Nabzı adlı bir de TV Programı vardır. Baki Toraman; uzmanlık alanına ilişkin bugüne kadar yaklaşık 56 ilde farkındalık seminerleri düzenlemiş, bu sayede 22.000 kişiden daha fazla katılımcıyla buluşmuştur. Katılımcıların ilgi ve ihtiyaçlarından yola çıkarak kaleme almış̧ olduğu Gazi Kitabevi’nden yayımlanan “Uluslararası Adli Muhasebe” adıyla mesleki kitabı bulunmaktadır. 

Uzmanlık Alanları:
Mali Müşavir, Adli Muhasebe (Hile Denetimi), Adli Belge İnceleme Uzmanı, KVKK Uzmanı, Kobi Danışmanlığı ve Bilirkişilik.

Yol Tarifi